İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bashrc-Prompt ayarları

Selam arkadaşlar. Bu makalemde sizlere “Kod yazmayı daha zevkli hale getirmek ve göz sağlığımız için terminal görüntüsünü istediğimiz düzen ve renklere nasıl getirebiliriz?” sorusu hakkında bir şeyler paylaşmaya çalışacağım.

.bashrc dosyası; takma adların, görüntü ve diğer ayarların bulunduğu bir dosyadır. Terminal ekranını açtığımız anda devreye girer ve içindeki ayarlar sıra ile uygulanır. Tabiiki her kod profilinde olduğu gibi burada da kendine has kuralları vardır. Görüntü ayarlarını yapabilmemiz ya da istediğimize göre değiştirebilmemiz için öncelikle bu dosyayı bulmamız gerekmektedir.

Başlamadan önce kesinlikle ve kesinlikle .bashrc dosyasının yedeğini bir txt dosyası olarak almamız gerekmektedir. Sistemi göçürmeyelim. Ne olur, ne olmaz.

Bunun için locate .bashrc komutunu terminalden gönderip doğru dosyayı seçmemiz yeterlidir. Doğru dosyayı seçerken ise öncelikle yapacağımız değişiklik: “Sadece bizim için mi, yoksa bütün kullanıcılar için mi geçerli olacak?” sorusuna cevap vermemiz gerekmektedir. Biz kendimiz için olan, yani ev dizinimizin altındaki (/home/kaptan/.bashrc) dosya üzerinde değişiklik yapalım. Renkler ve zevkler tartışılmaz!

Şimdi bu dosya içerisinde (bende 59. satır!) if [ "$color_prompt" = yes ]; then kodlarının geçtiği ve alt satırında PS1= diye başlayan satırı bulalım. Doğru satır önemli!!!

Ben size burada kendimin düzenleyip kullandığım kodları ve görüntüsünü paylaşacağım.

PS1='\[\e[0;1;38;5;33m\]\[$(tput smacs)\]lqqq\[$(tput rmacs)\](\[\e[0;1;38;5;196m\]\h\[\e[0;1;38;5;33m\]@\[\e[0;1;38;5;112m\]\u\[\e[0;1;38;5;33m\])-[\[\e[0;1;97m\]\w\[\e[0;1;38;5;33m\]]\n\[\e[0;1;38;5;33m\]\[$(tput smacs)\]mq\[$(tput rmacs)\]\[\e[0;1;38;5;196m\]\$ \[\e[0;1;38;5;46m\]$()\[\e[0m\]'

Yukarıdaki kod aşağıdaki iki online PS1 jeneratörü birleşiminden oluşturulmuştur.

 1. scriptim.github.io/
 2. www.kirsle.net/

Şimdi birazda PS1 kod içeriğinden bahsedelim.

Renk Kodları:

 1. Black (Siyah) 0;30
 2. Red (Kırmızı) 0;31
 3. Green (Yeşil) 0;32
 4. Kahverengi (Yeşil) 0;33
 5. Blue (Mavi) 0;34
 6. Purple (Mor) 0;35
 7. Cyan (Cam Göbeği-Mavi) 0;36

0 yerine 1 yaparsak renkler koyulaşır! Kodlar \[\e[  ile  \]  arasına yazılır. Örneğin;

\[\e[0;30m\]\h yada \[\e[0;30m\h\] Bu iki kodda hostname‘i siyah renkte çıktı verir.

Genel Tanımlamalar:

 • \h Bilgisayar adı (hostname),
 • \u Kullanıcı adı (username),
 • \w Aktif dizin (working directory),
 • $() Komut ve çıktısı (example command output),
 • \d Tarih (date(Sun May 23)),
 • \t Saat (Time-24),
 • \n Yeni satır (newline),
 • \v Bash versiyonu (bash version).

Örnek kodda görmüş olduğunuz tput komutu ve parametreleri ile resimde de görmüş olduğunuz çizgiler çizilmiştir. Tput komutu ayrı bir makale konusu fakat kodda olması bakımından burada kullanılan kadarı ile bahsedeceğim.

Tput komutu bir terminali başlatır veya terminfo veritabanını sorgular. Tput yardımcı programı, terminale bağlı yeteneklerin ve bilgilerin kabuk için kullanılabilir olmasını sağlamak, terminali başlatmak veya sıfırlamak veya istenen terminal türünün uzun adını döndürmek için terminfo veritabanını kullanır.

 • tput smacs Çizgi kodunun başlangıcı
 • l Aşağı dikey çizgi,
 • q yatay birleşik çizgi,
 • m Yukarı dikey çizgi,
 • tput rmacs Çizgi kodunun sonu.

Bu makaleyi ipucu olarak değerlendirip, sizde araştırarak daha güzel bir görünüm elde edebilirsiniz. Kolay gelsin.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın