İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Led Yakma

LED YAKMA

Evet, sadece led yakma. Arduino ile çalışıyorsak bir yerlerden kodlamaya başlamak lazım. Umarım çekinenler için bu yazımızlaberaber gözlerinde bir ışık parlayacaktır.

İstenen…

Arduino ile belirli zaman aralıklarında bir ledi yakıp söndürme. Eski elektronikçilerin değimiyle flip-flop.

Gerekli Malzemeler

  • 1 adet Arduino Uno
  • 1 Adet Led
  • 1 Adet 100 Ohm direnç (Kahverengi-Siyah-Kahverengi)
  • Bağlantı kabloları
  • Breadboard

Bağlantı Şeması

Proje Arduino Kodu

/*
BAĞLANTI
---------------------------------------
Led Lamba eksi uç : GND
Led Lamba artı uç : 220 ohm
220 ohm Direnç : 8. pin
*/

void setup() {
pinMode(8, OUTPUT); // Çıkış pini olduğunu belirtiyoruz.
}

void loop() {
digitalWrite(8, HIGH); // Ledi yak.
delay(500); // 500ms bekle.
digitalWrite(8, LOW); // Ledi söndür.
delay(500); // 500ms bekle.
}

KAZANIMLAR

/* ile */ işaretleri arası açıklama satırı. Kodların başındaki gibi birden fazla satır aıklama yapacaksak bu işaretler (/* ile */ arası) arasına yazarız. Eğer bir satırlık açıklama yaılacak ise (Bazı kod satırlarının sağında olduğu gibi.) // (çift sağ çizgi) den sonra ve işaretle aynı satırda olacak şekilde yazarız.

“void setup(){}” arasına yazılan her şey sadece karta enerji verilince bir defa çalışır. Süslü parantezler arasına genellikle; Seriport yada ekran başlatılması, pinlerin giriş (INPUT) pinimi yoksa çıkış (OUTPUT) pinimi gibi bir daha tanımlanması gerekmeyecek vb. kodlar yazılmaktadır.

pinMode(8, OUTPUT); Biz kodumuzda 8. pinin çıkış pini olduğunu tanımladık. Burada hatırlatmak istediğim bir şey daha var. Bu da; her zaman bu bölümde, önceki kullanımlarımızdan kalabileceği için pinlerimizi mutlaka “LOW” yani “0” olacak şekilde kapalı konuma çekmeyi unutmayalım!

“void loop(){}” arasına yazılan her şey, satır satır tekrar edilir. Bu alanda biz; digitalWrite(8 HIGH); kodu ile 8. pine +5V luk bir enerji vererek ledi yaktık. delay(500); komutu ile 500 milisaniye yanık durumda beklettik. digitalWrite(8, LOW); kodu ile 8. pine +5V luk enerjiyi kesdik ve ledi söndürdük. Son satırda ise; delay(500); komutu ile 500 milisaniye ledi kapalı durumda beklettik. Bu kodlar biz yeni bir şeyler yapmadığımız sürece loop içerisinde sürekli dönerek 500ms debir ledi yakar ve söndürür. Kolay gelsin.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın